Výpočet výkonu a spotreby

Výpočet príkonu elektrického radiátora

Dve najčastejšie otázky pri kúpe radiátora:

1. Aký veľký radiátor potrebujem

2. Koľko ma to bude stáť mesačne/ročne?

Na obidve otázky vie najlepšie odpovedať projektant. Musí totiž zobrať do úvahy niekoľko vecí, ktoré majú vplyv na výpočet požadovaného výkonu a tým aj spotreby elektrickej energie. Je rozdiel, či máte dom/byt v nížine, alebo riešite chatu na horách. Rovnako je rozdiel, či sa jedná o starší nezateplený dom, alebo o moderný zateplený dom s kvalitnými oknami, prípadne pasívny dom. Z tohto všetkého je následne projektantom vypočítaný predpokladaný výkon radiátora pre konkrétnu miestnosť a odhadnutá jeho spotreba.

Pokiaľ chcete mať iba približnú predstavu o výkone, použite jednoduchý výpočet:

Na 1 m3 vzduchu v miestnosti je potrebných aspoň 40 W tepelného výkonu elektrického radiátora.

Alebo použite našu kalkulačku. Zadajte rozmery miestnosti, počet vonkajších obvodových stien, ktoré majú rovnako vplyv na spotrebu. Na záver zadajte teplotu, na ktorú plánujete vykurovať konkrétnu miestnosť. Následne vám kalkulačka vypočíta približný výkon, potrebný na vykúrenie miestnosti. Zároveň vám ponúkne najbližší typ radiátora z našej ponuky. Zdôrazníme - berieme do úvahy bežné geografické umiestnenie a bežnú zimu ako priemer posledných rokov.

#vypocet#

Výber radiátora je len orientačný, v praxi je potrebné vždy zaokrúhliť smerom hore, nič tým nepokazíte. Pokiaľ napríklad výpočet vyjde na 985 W, vyberte 1000 W alebo vyšší, napríklad 1500 W. Neznamená to, že budete mať o 50% vyššiu spotrebu, silnejší radiátor vykúri miestnosť skôr, takže bude naplno kúriť kratšiu dobu a vo výsledku bude spotreba porovnateľná.

Znovu upozorňujeme - toto je len orientačný výpočet, nezaručujeme všeobecnú platnosť na akýkoľvek typ budovy kdekoľvek v krajine. Na presný výpočet využite služby projektanta.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.